AlergieAtopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak ulżyć w chorobie maluszkowi?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak ulżyć w chorobie maluszkowi?

by

Zastanawiasz się, jak kąpać dziecko ze skórą atopową? Czy wiesz, że na jej stan wpływa to, jak często zmieniasz mu pieluszkę? Dowiedz się, jak postępować i jakich środków używać, by łagodzić dolegliwości wywołane atopowym zapaleniem skóry u niemowlęcia.

Problemy z pieluszkami

Stosowanie pieluszek pozwala mamom oszczędzić wiele czasu, a dzieciom zapewnia komfort. U niemowląt i małych dzieci z atopowym zapaleniem skóry sprawia jednak problemy, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Kiedy dziecko przez dłuższy czas ma mokrą pieluszkę, jego skóra narażona jest na nadmierną wilgoć, a w dodatku nie może wystarczająco swobodnie oddychać. Jeśli nie zmieniasz pieluszki dziecku przez dłuższy czas, na skórze malucha – dokładnie w miejscu, gdzie materiał przylega do ciała – może pojawić się drobna, kaszkowata wysypka. To częsty objaw pieluszkowego zapalenia skóry. Problem z AZS często zaczyna się właśnie od pieluszkowego zapalenia skóry.

Gdy u Twojego dziecka występuje pieluszkowe zapalenie skóry i dolegliwości wywołane AZS się zaostrzają, wróć na jakiś czas do pieluszek tetrowych, aż sytuacja się unormuje.

Jak sobie radzić z AZS? Codzienna pielęgnacja i higiena

Podstawową zasadą profilaktyki, leczenia i pielęgnacji skóry niemowlęcia chorego na AZS jest unikanie czynników zaostrzających zmiany skórne: alergenów pokarmowych, zwierzęcych (np. sierść psa lub kota) i wziewnych (np. zakurzonych pomieszczeń). Zapewnij dziecku właściwe, przewiewne ubrania, żeby nie przegrzało się i nie pociło. Na noc stosuj lekkie okrycia.

Każdy lekarz ma swoje metody postępowania z pacjentem cierpiącym na AZS. Wynika to m.in. z tego, że każdy chory wymaga indywidualnego podejścia. Wrażliwa skóra małego atopika różnie reaguje na kosmetyki czy środki higieny – nawet te bezpieczne, produkowane z myślą o alergikach. Dlatego przede wszystkim stosuj się do zaleceń lekarza.

Jak kąpać dziecko z AZS?

Jeśli jesteś matką niemowlęcia lub małego dziecka z AZS, najlepiej kąp je we wcześniej przegotowanej, letniej wodzie. Bardzo korzystnie przy AZS działają naprzemienne kąpiele niemowlęcia w mleczku owsianym lub oliwce z oliwek. To może nieco staroświeckie metody pielęgnacji, ale w wielu przypadkach jedyne skuteczne.

Różne są poglądy specjalistów na zagadnienie kąpieli osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Jedni uważają, że częste kąpiele nie są korzystne dla chorego, gdyż zbyt mocno wysuszają i tak już suchą skórę. Drudzy są zdania, że woda świetnie nawilża, a zastosowanie po kąpieli preparatów nawilżających i natłuszczających przynosi wiele pożytku.

Niezależnie od tego pamiętaj, że woda działa uspokajająco na zmienioną chorobowo skórę. Z tego powodu, że małe dzieci podczas zabawy się nie pocą, do kąpieli nie musisz stosować mydeł ani innych kosmetyków. Po każdej kąpieli nie zapominaj o osuszeniu skóry. Nie wycieraj  ręcznikiem zmienionych chorobowo partii, tylko bardzo delikatnie ją osuszaj.

Kąpiele lecznicze dla małych atopików

W leczeniu AZS często zaleca się balneoterapię – kąpiele w źródłach solankowych i hipertonicznych roztworach soli. Ta metoda pomaga szczególnie w przypadkach złuszczających się zmian skórnych spowodowanych przez np. gronkowca złocistego. Bakteriobójcze działanie wody z gorących źródeł zapewnia przede wszystkim jej niska wartość pH. Po każdej kąpieli pamiętaj o natłuszczeniu wilgotnej skóry odpowiednio dobraną, tłustą maścią.

Emolienty – czy są bezpieczne dla dzieci?

Emolienty to preparaty pielęgnujące i ochraniające suchą skórę niemowlęcia. Są one dostępne w różnych postaciach, np. mydła, kremu, lotion, żelu pod prysznic czy emulsji do kąpieli. Większość emolientów można stosować już od wieku niemowlęcego. Podczas zwykłej kąpieli, wskutek namoczenia skóry i parowania z niej wody obkurcza się wierzchnia warstwa naskórka. Sprzyja to jego uszkodzeniu, np. pękaniu. Kąpiel z dodatkiem emolientów zapobiega takiej sytuacji. Specjaliści zalecają codzienne, trwające 20 min. kąpiele emolientowe w temperaturze ok. 36 °C. Po takiej kąpieli, szybko (do 3 min. po wyjściu z wody) wetrzyj w wilgotną skórę krem ochronnego lub maść leczniczą.

Dermokosmetyki i dieta – na pomoc delikatnej skórze niemowlęcia

W łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry pomagają też dermokosmetyki, opracowane specjalnie pod kątem pielęgnacji suchej, delikatnej i skłonnej do podrażnień skóry alergików.

Dermokosmetyki nie zawierają substancji zapachowych i konserwujących ani barwników. Z tego powodu są bardzo dobrze tolerowane przez delikatną i podrażnioną skórę. Ich lecznicze działanie zapewniają mocznik, kwasu linolenowy, parafina, oleje arachidowy i sojowy, gliceryna oraz środki przeciwświądowe.

Najnowsze wyniki badań naukowych w zakresie dietetyki alergologicznej wskazują na istotne znaczenie właściwie zbilansowanej codziennej diety pacjenta z AZS. Szczególnie ważne jest wzbogacanie jej o kwasy omega-3, magnez, cynk i probiotyki.

Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad, pomożesz swojemu dziecku uporać się z przykrymi objawami atopowego zapalenia skóry. Sama będziesz zdziwiona, jak szybko dziecko stanie się weselsze i spokojniejsze.

Back to Top