AlergieJak leczyć najpopularniejsze rodzaje alergii?

Jak leczyć najpopularniejsze rodzaje alergii?

by

Nawet najlepsze leki na alergię nie pomogą, jeśli masz stały kontakt z tym, co Cię uczula. W końcu podstawową zasadą leczenia alergii jest unikanie alergenu. Co w takim razie robić i jak postępować, aby wyleczyć objawy uczulenia?

Nietolerancja pokarmowa

Objawy nietolerancji wywołane są przez pokarmy przyjmowane często i regularnie np. mleko czy pszenicę. Na początku są łagodne i zaostrzają się stopniowo. Przyczyną nietolerancji pokarmowej mogą być:

  • niedojrzała śluzówka lub jej uszkodzenie przez infekcje błony śluzowej jelita,
  • zmienna lub niedostateczna flora bakteryjna,
  • niedostateczna ilość soku żołądkowego,
  • zła motoryka przewodu pokarmowego.

Zastanawiasz się, jak powinieneś postępować, kiedy cierpisz na alergię na pokarm? Czasem bardzo trudno jest zrezygnować z ulubionego jedzenia. Niestety, to jedyna w 100% skuteczna metoda leczenia alergii. Usunięty składnik pokarmowy trzeba zastąpić innym, bezpiecznym dla chorego.

Dietę eliminująca szkodliwe pokarmy stosuje się okresowo. Na początku kuracji zmodyfikuj ilość spożywanego składnika lub jego połączenie z innymi, potencjalnie szkodliwymi. Najlepsze efekty lecznicze daje dobrze zbilansowana dieta i dodatek w postaci probiotyków o szerokim spektrum działania.

Alergia na pyłki roślin

Pyłkowica, czyli alergia na pyłki roślin, należy do najbardziej rozpowszechnionych uczuleń. Jeżeli Twój organizm jest silnie nadwrażliwy, objawy chorobowe mogą pojawiać się poza sezonem pylenia. Występują one w kontakcie z pyłkiem roślin znajdującym się w kurzu domowym lub po spożyciu miodu, który zawiera alergen.

Jak możesz zapobiegać nasilaniu się objawów alergii na pyłki?

  • Jeżeli masz taką możliwość, zmień miejsce pobytu w okresie nasilonego pylenia roślin.
  • Ogranicz spacery i czas pobytu na świeżym powietrzu – szczytowy okres natężenia pyłków w powietrzu występuje w godzinach między 7 a 8 rano oraz między 18 a 22 wieczorem.
  • Unikaj terenów o wysokim stężeniu pyłków.
  • Wietrz mieszkanie nocą, pomiędzy 22 a 6 rano.
  • Zawieś w oknach lekkie, ale gęste firanki, łatwe do prania – wychwytują one pyłki i oczyszczają powietrze.
  • Noś okulary przeciwsłoneczne poza domem.
  • Przebywaj z dala od świeżo skoszonych trawników.
  • Unikaj suszenia i wietrzenia bielizny na zewnątrz.
  • Po każdorazowym powrocie do domu dokładnie myj ręce, twarz oraz codziennie kąp się
    i zmieniaj ubranie.
  • Unikaj jedzenia pokarmów, które mogą dawać reakcje krzyżowe z alergenami pyłku roślin.
  • Usuń z mieszkania rośliny ozdobne, doniczkowe, a także cięte i suszone bukiety.

Jeśli takie postępowanie zawiedzie, powinieneś po konsultacji z lekarzem wprowadzić systematyczne leczenie farmakologiczne jeszcze przed spodziewanym okresem pylenia.

Nie przerywaj przyjmowania leku antyhistaminowego w chwili, gdy objawy się zmniejszą lub chwilowo całkowicie zanikną. By lek dał spodziewane efekty, musisz go przyjmować systematycznie i przez dłuższy czas.

Alergia na kurz i roztocza

Wbrew powszechnemu przekonaniu walka z roztoczami wcale nie oznacza zmiany wystroju mieszkania na całkowicie ascetyczny. Nie musisz też kupować drogiego sprzętu do czyszczenia domu. Ważna jest po prostu systematyczność i skrupulatność działania. Staraj się codziennie myć podłogi i przecierać meble mokrą szmatką, a pościel i dywany wymień na antyalergiczne.

Dużą i ważną rolę w leczeniu tego rodzaju alergii odgrywają leki antyhistaminowe. W cięższych postaciach schorzenia lekarz przepisuje sterydy wziewne, leczenie inhalacyjne oraz immunoterapię.

Alergia na owady

Pszczoły i szerszenie wytwarzają jady o bardzo silnych właściwościach uczulających. Jeżeli jesteś na nie wrażliwy, reakcja alergiczna pojawi się u Ciebie dopiero po drugim ukąszeniu (alergia na jad osy). Pierwsze użądlenie powoduje jedynie obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie w miejscu ukąszenia. Po drugim pojawia się gwałtowny odczyn anafilaktyczny, co prowadzi do obrzęku języka, warg, powiek i uszu, a także krtani.

Jeśli chcesz uchronić się przed wystąpieniem alergii na owady, unikaj spacerów po łąkach i lasach i nie zbliżaj się do uli i pasiek. Jeśli możesz być narażony na kontakt z owadami, noś ubrania w kolorze zielonym, białym i brązowym. Te kolory nie przyciągają owadów. Dodatkowo, zwiększ dzienną dawkę witaminy B1 do 150 mg. Witamina ta zmienia zapach skóry, co ochroni Cię przed owadami. Staraj się też nie stosować w okresie lata silnie pachnących kosmetyków. Ich zapachy są wspaniałą przynętą dla owadów,

Alergia skórna kontaktowa

Wiele popularnych i lubianych roślin ma działanie toksyczne na skórę lub uczula. Inne mogą być przyczyną powstawania efektu światłouczulającego, czyli nieprawidłowej reakcji na światło. Które rośliny mogą Cię uczulać? Sprawdź w poniższej tabeli.

 Kwiaty Drzewa  Warzywa
prymulka świerk  czosnek
dalie sosna  cebula
wrzosy dąb  fasola
astry topola  groszek
rumianki akacja  pomidory
krokusy kasztan  ziemniaki
hiacynty olcha  marchew
orchidee  rzodkiewka
bratki  szparagi
kapucynki  seler
 kapusta

Co jeszcze może wywołać alergię kontaktową?

  • Balsam peruwiański

Balsam peruwiański to naturalny produkt roślinny, stosowany do produkcji maści i czopków. Jest także składnikiem wielu kosmetyków. Jeśli jesteś uczulony na balsam peruwiański, mogą Ci szkodzić wszystkie perfumy, pachnące mydła, kosmetyki i proszki do prania, a także cynamon oraz liście laurowe.

  • Terpentyna

Terpentynę zawiera pasta do podłóg, pasta do butów i farby olejne.

  • Formalina

Formalina jest używana do produkcji tworzyw sztucznych stosowanych w gospodarstwie domowym. Wśród nich są: guziki, klamry, zabawki, wykładziny mebli i ścian, słuchawki telefoniczne i przewody elektryczne. Znajdziesz ją również w kosmetykach, np. dezodorantach.

Podsumowując, w przypadku alergii wyjątkowo sprawdza się zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Staraj się unikać kontaktu z tym, co dla Ciebie potencjalnie niebezpieczne. Jeśli jednak nie uda Ci się uchronić przed alergią, zawsze konsultuj się z lekarzem, zanim na własną rękę wprowadzisz jakiekolwiek sposoby domowego leczenia.

Back to Top