AlergieCo zwykle powoduje suchy kaszel? Alergia czy infekcja?

Co zwykle powoduje suchy kaszel? Alergia czy infekcja?

by

Męczy Cię drapanie w gardle, czujesz ból w oskrzelach, a duszący, suchy kaszel nie pozwala Ci spokojnie zasnąć? Odruch kaszlu bywa trudny lub wręcz niemożliwy do opanowania. Jaka jest przyczyna suchego kaszlu? Jak odróżnić go od kaszlu mokrego i skutecznie wyleczyć?

Suchy kaszel – po czym go rozpoznasz?

Suchy kaszel bywa bardzo uciążliwy – często nie daje spać, niekiedy powoduje też problemy ze swobodnym oddychaniem. Zwykle gardło jest wówczas tak podrażnione, że każda próba wzięcia głębszego oddechu kończy się nasileniem ataku kaszlu. Po czym poznać, że na pewno masz do czynienia z kaszlem suchym?

W przypadku kaszlu mokrego Twoje drogi oddechowe „samoistnie” oczyszczają się z zalegającej wydzieliny, którą stopniowo odkrztuszasz. Natomiast kaszel suchy charakteryzuje się całkowitym brakiem wydzieliny (mówimy, że jest to kaszel nieproduktywny).

Suchy kaszel może pojawić się zarówno przy alergii, jak i infekcji. Jak rozróżnić te dwie przyczyny?

Suchy kaszel przy infekcji

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych suchy kaszel pojawia się na samym początku – kiedy nawet jeszcze nie zdajesz sobie jeszcze sprawy, że jesteś chory. Taka infekcja (np. przeziębienie) trwa zazwyczaj około 3 dni. Towarzyszy jej też katar, stan podgorączkowy lub lekka gorączka. Udaj się do lekarza, jeśli kaszel nie ustępuje lub jest wręcz pogłębiony i masz wysoką gorączkę – może to być grypa albo zapalenie krtani, których lepiej nie lekceważyć.

Suchy kaszel: kiedy jest objawem alergii?

Suchy kaszel na tle alergicznym występuje najczęściej przy alergiach wziewnych – kiedy wdychasz uczulające Cię alergeny. Alergia na pleśnie, roztocza, pyłki, sierść zwierząt – to najczęstsze alergie wziewne. Popularne alergeny to także kosmetyki, lateks, leki czy perfumy. Kaszlowi alergicznemu najczęściej towarzyszy wodnisty katar, zaczerwienienie spojówek czy łzawienie z oczu, ale zdarzają się także objawy skórne, jak wysypka lub świąd.

Kaszel przy alergii może pojawić się w ciągu całego roku – zależy, na co jesteś uczulony. Większość alergików skarży się na uciążliwy kaszel w czasie największego pylenia, czyli w okresie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Sposoby na suchy kaszel

Możesz spróbować kilku domowych sposobów – działają niezależnie od tego, co jest przyczyną suchego kaszlu. Pamiętaj jednak, że jeśli dolegliwość długo nie znika, a domowe sposoby nie łagodzą kaszlu, to jak najszybciej powinieneś udać się do lekarza.

  • Nie próbuj zdławić kaszlu

Powstrzymywanie kaszlu nie sprawi, że odruch minie. Wręcz przeciwnie – usilne zdławianie kaszlu może jeszcze bardziej podrażniać gardło.

  • Nawilżaj gardło

Staraj się pić jak najwięcej płynów. Najlepsze będą ciepłe napoje, jak np. ziołowe herbaty. Sprawdzi się też herbata z sokiem malinowym.

  • Zajrzyj do domowej apteczki

Miód złagodzi kaszel, a podbiał zmniejszy stany zapalne. Skutecznym sposobem jest np. picie mleka z miodem lub z miodem, masłem oraz czosnkiem.

  • Sięgnij po syropy z apteki

Wypróbuj syropy, które hamują odruch kaszlu i łagodzą podrażnienia (np. Supremin Max lub Alte). Jeśli suchy kaszel męczy Twoje dziecko, podaj mu syrop przeznaczony dla najmłodszych (np. Dicotuss Baby). Syropy działają osłonowo na błonę śluzową gardła oraz łagodzą kaszel spowodowany podrażnieniami.

  • Wypróbuj domowe inhalacje

Inhalacje niewiele kosztują, a mogą przynieść Ci znaczną ulgę. Napar z rumianku czy rozmarynu sprawi, że kaszel się zmniejszy. Będziesz potrzebować miski, do której przelejesz napar oraz ręcznika. Pochyl się nad miską z gorącym naparem, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 5-10 minut.

  • Pamiętaj o nawilżeniu powietrza

Jeśli powietrze w Twojej sypialni jest zbyt suche, po przebudzeniu możesz odczuwać ból gardła. Kup specjalny nawilżacz powietrza lub rozwieś na kaloryferze mokre ręczniki.

  • Płucz nos roztworem soli fizjologicznej

W ten sposób pozbędziesz się dwóch problemów – zmniejszysz zarówno ewentualny katar, jak i kaszel.

Pamiętaj, że suchy kaszel nie musi świadczyć o chorobie – czasem powodem jest nadmierna suchość w gardle. W takiej sytuacji ciepła herbata zazwyczaj wystarcza, żeby kaszel minął jak ręką odjął. Jeśli jednak odruch kaszlu staje coraz bardziej uciążliwy – nie zastanawiaj się i jak najszybciej odwiedź lekarza rodzinnego, laryngologa lub alergologa.

Back to Top