AlergieCzym alergiczny nieżyt nosa różni się od zwykłego kataru?

Czym alergiczny nieżyt nosa różni się od zwykłego kataru?

by

Alergiczny nieżyt nosa to nieodłączny element wszelkich uczuleń i alergii. Doskonale znają go alergicy – towarzyszy im przy większości reakcji alergicznych. Jakie są różnice pomiędzy nim a zwykłym katarem? W jaki sposób możesz się go pozbyć?

Alergiczny nieżyt nosa a zwykły katar – jakie są różnice?

Alergiczny nieżyt nosa to reakcja alergiczna na określone alergeny (najczęściej pyłki). Według American Academy of Allergy, Asthma & Immunology (AAAAI) od 10 do 20% populacji może cierpieć na alergiczny nieżyt nosa. Natomiast zwykły katar (nieżyt) spowodowany jest stanem zapalnym, który obejmuje śluzówkę nosa. Gromadzi się w nim nadmierna ilość wydzieliny, przez co staje się niedrożny. Nieżyt nosa to nieodzowny element infekcji górnych dróg oddechowych.

Przyczyny i objawy kataru

Nieżyt nosa, który nie występuje na tle alergicznym, jest spowodowany najczęściej przez wirusy lub bakterie. Wywołują one przeziębienie, grypę czy zapalenie zatok. Objawem nieżytu nosa jest katar – początkowo wodnisty, z czasem staje się gęstszy. Dodatkowo pojawiają się kaszel, obrzęk błony śluzowej nosa, ból głowy czy nadmierne łzawienie.

Alergiczny nieżyt nosa – przyczyny

Kiedy Twój organizm wchodzi w kontakt z alergenem, uwalnia w odpowiedzi histaminę odpowiedzialną m.in. za alergiczny nieżyt nosa i jego objawy: katar, kichanie czy swędzenie oczu. Jakie substancje, oprócz pyłków, mogą wywoływać u Ciebie alergiczny nieżyt nosa? Są to roztocza, martwy zwierzęcy naskórek, ślina kota, pleśń. Obok uczulenia na pyłki, alergia na grzyby i alergia na pleśnie to dwie główne przyczyny występowania kataru na tle alergicznym.

W niektórych porach roku pyłki mogą szczególnie dawać się we znaki. Pyłki drzew i kwiatów występują najczęściej na wiosnę, natomiast trawy i chwasty zaostrzają alergię jesienią.

Alergiczny nieżyt nosa – objawy typowe dla uczulenia

Objawy alergicznego nieżytu nosa są podobne do symptomów zwykłego kataru. Należą do nich:

  • katar,
  • kichanie,
  • swędzący nos,
  • zatkany nos,
  • podrażnione gardło,
  • kaszel,
  • łzawiące i swędzące oczy,
  • cienie pod oczami,
  • częste bóle głowy,
  • wyjątkowo sucha i swędząca skóra,
  • pokrzywka,
  • zmęczenie.

Zazwyczaj odczuwasz jeden lub więcej z podanych wyżej objawów. Reakcja pojawia się natychmiast po kontakcie z alergenem. Niektóre z nich (bóle głowy czy zmęczenie) występują tylko po długotrwałej styczności z alergenami.

Jak leczyć zwykły katar?

Leczenie zwykłego kataru opiera się głównie na złagodzeniu objawów, czyli zmniejszeniu nasilenia kataru. Stosuj leki, które oczyszczą nos z zalegającej wydzieliny i obkurczą jego śluzówkę. Regularnie wydmuchuj nos. Możesz także spróbować go płukać – do pół litra ciepłej wody dodaj pół płaskiej łyżeczki soli. Sposób z płukaniem pomaga także w przypadku alergicznego nieżytu nosa.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Diagnozę alergicznego nieżytu nosa wydaje się na podstawie testu skórnego. Lekarz umieści na Twojej ręce próbki z alergenami – tam gdzie pojawi się reakcja, tam jest winowajca. Leki, jakie stosuje się przy alergicznym nieżycie nosa, to m.in. leki przeciwhistaminowe czy obkurczające. Możesz też spróbować kropli do oczu i aerozoli do nosa, a w ostateczności odczulania.

Życie z alergicznym nieżytem nosa

Jak widzisz, alergiczny nieżyt nosa i zwykły katar mają bardzo podobne objawy. Niekiedy trudno na początku rozpoznać, z którym z nich masz do czynienia. Różnią się przede wszystkim przyczynami, dlatego przede wszystkim staraj się je ustalić. Wtedy zdecydowanie łatwiej pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top