ChorobyJak zapobiegać hemoroidom?

Jak zapobiegać hemoroidom?

by

Nie ma prostej recepty na zapobieganie hemoroidom ponieważ problemy z nimi związane nie są wywoływane przez pojedynczy czynnik. Część schorzeń powstaje niemal samoistnie – nie są spełnione czynniki ryzyka ani nie występują choroby powiązane a mimo to schorzenie się rozwija. Jedyne co można zrobić to starać się eliminować określone na podstawie wieloletnich badań ambulatoryjnych czynniki ryzyka.

Zacząć należy od masy ciała. Lekarze ustalili, że bardziej podatne na pojawienie się niepożądanych objawów są osoby otyłe. Każdy kilogram masy ciała powyżej wagi optymalnej to wzrost zagrożenia. Redukcje wagi najlepiej jest prowadzić poprzez intensywne ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim będzie można wyeliminować drugi z najczęściej wskazywanych czynników ryzyka – ogólnie słabą kondycję fizyczną. Szczególną uwagę w trakcie ćwiczeń powinno się zwrócić na siłę mięśni brzucha. Ich stan bezpośrednio wpływa na kondycję mięsni zwieracza odbytu.

Praca praca…

Charakter wykonywanej pracy to element, który także może stanowić zagrożenie. Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej może mieć negatywny wpływ na końcówkę układu pokarmowego. Żeby ograniczyć zagrożenie z tym związane należy co jakiś czas robić sobie przerwy w celu wykonania kilku ćwiczeń fizycznych lub by po prostu usiąść, położyć się na chwilę jeśli pracę wykonuje się w pozycji stojącej. Podobne zagrożenie niesie za sobą praca związana z dużym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza podnoszeniem ciężkich przedmiotów. Należy unikać tego typu zajęć również ze względu na niebezpieczeństwo dla innych części ciała, zwłaszcza kręgosłupa.

Odpowiednia dieta drogą do sukcesu!

Ważne jest również dbanie o właściwą dietę. Zbyt luźne stolce i przewlekłe zatwardzenia to bardzo poważny problem, który oprócz bezpośrednich niedogodności może skutkować rozwojem problemów z hemoroidami. Najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie zawartości błonnika w diecie. Największe jego bogactwo znajduje się w warzywach i owocach. Błonnik to substancja naturalnie oczyszczająca organizm ponieważ nie wchłania się z przewodu pokarmowego i w formie chemicznie niezmienionej przechodzi przez cały organizm. Po drodze zbiera inne substancje, które organizm musi usunąć. Błonnik zwiększa ilość stolca dzięki czemu możliwe jest uzyskanie odpowiedniej konsystencji treści jelita grubego co ułatwia prawidłowe wydalanie i zapobiega podrażnieniom odbytnicy.

Back to Top