AlergieAddio, ulubione! Jak rozpoznać uczulenie na pomidory?

Addio, ulubione! Jak rozpoznać uczulenie na pomidory?

by

Jeżeli po zjedzeniu pomidorów na Twojej skórze zawsze pojawia się wysypka, to najprawdopodobniej jesteś na nie uczulony. Sprawę komplikuje fakt, że uczulenie może pojawić się nawet do 2 dni od zjedzenia go. Co konkretnie w nim uczula? Jak jeszcze objawia się uczulenie na pomidory? Jak postępować, kiedy lekarz ocenił, że dręczące Cię dolegliwości to właśnie alergia na pomidory?

Pomidor, pomidor, pomidor…

Pomidor, choć nie jest rodzimą rośliną, dobrze przyjął się w naszym klimacie i stał się częstym gościem na polskich stołach. Zjadamy go na surowo, w zupach, sosach, jako dodatek do sałatek, kanapek, wyciskamy z niego sok i robimy keczup. Taka różnorodność sprawia, że zapewne często gości również w Twojej kuchni – tym bardziej, że pomidor zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Co jednak zrobić, kiedy zacznie Cię męczyć wysypka po pomidorach? Czy zawsze oznacza to alergię?

Uczulenie na pomidory – przyczyny

Masz uczulenie na pomidory? Przyczyny reakcji alergicznej Twojego organizmu szukaj w znajdujących się w nich dwóch białkach – profilinie i chitynazie klasy I. Ten drugi jest wrażliwy na gotowanie, dlatego, jeśli to właśnie to białko Cię uczula, wystarczy, że zrezygnujesz z jedzenia surowych pomidorów. Większość osób uczulonych na pomidory reaguje alergicznie tylko na jeden typ białek. Zdecydowanie rzadziej występuje alergia na oba typy białek, ale jest ona również możliwa.

Diagnostykę znacznie utrudnia fakt, że obecnie dostępna żywność jest często wysoko przetworzona, pełna dodatków i ulepszaczy smaków. Sama uprawa warzyw i owoców również nie jest naturalna, więc nie zawsze wysypka po pomidorach musi oznaczać alergię. Konieczna jest dokładna obserwacja i dobra diagnostyka.

Uczulenie na pomidory – objawy

Jeśli chodzi o uczulenie na pomidory, objawy, które pojawiają się najczęściej to:

  • swędzenie,
  • pieczenie
  • opuchlizna warg,
  • wrażenie rośnięcia kuli w gardle,
  • pieczenie oczu,
  • szczypanie i swędzeniem skóry.

Alergia na pomidory rzadziej objawia się:

  • kaszlem,
  • dusznościami,
  • atakami astmy,
  • wypryskami na skórze,
  • biegunką.

Czasami, podczas kontaktu pomidora ze skórą, możesz zaobserwować zaczerwienienia i wypryski, ale w takim przypadku również upewnij się, czy nie jest to reakcja alergiczna na środki, którymi pomidor został spryskany.

Po zdiagnozowaniu alergii

Jeżeli Twoje obserwacje i badania lekarskie potwierdzą, że występujące u Ciebie objawy to alergia na pomidory, w pierwszej kolejności wyeliminuj alergen z diety. Pamiętaj przy tym, że pomidory są częstym składnikiem gotowych dań i sosów, czytaj więc dokładnie skład produktów, które kupujesz. Niejednokrotnie uczulenie na pomidory występuje już przy kontakcie z rośliną i w takim przypadku należy unikać nie tylko jedzenia, ale nawet dotykania pomidorów.

Kojące leki na wysypkę po pomidorach

Uczulenie na pomidory u dorosłych i dzieci często objawia się swędzącymi zmianami skórnymi. Wysypka po pomidorach może zostać złagodzona, dostępnymi na rynku żelami np. Fenistil żel, który zawiera dimetynden maleinian, hamujący działanie histaminy – związku odpowiedzialnego za reakcje alergiczne.

Uczucie swędzenia możemy zredukować, stosując takie preparaty jak Hydrocort krem zawierający hydrokortyzon – substancję o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, przeciwalergicznym oraz przeciwobrzękowym. Inny preparat to np.  EctoSkin P7, czyli krem, który poza zmniejszeniem świądu poprawia kondycję skóry, zapewnia jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność. Dzięki takim medykamentom alergia na pomidory będzie mniej dokuczliwa.

Back to Top