OrtopediaOstroga piętowa

Ostroga piętowa

by

Stopa ludzka posiada tak bardzo złożony mechanizm, że jeżeli dojdzie do uszkodzenia jednej ze struktur zaczynają szwankować pozostałe. Początek zależny jest od chodu i biegu, ale niestety nie zawsze w odpowiednio dobranym obuwiu. Może ono posiadać zbyt twardą podeszwę, która nie spełnia swojej funkcji, czyli nie amortyzuje wstrząsów powstających w czasie lokomocji. Z drugiej strony chód może być zaburzony, gdzie głównie na twardym podłożu zbyt mocno uderzamy o nie piętą. Inną przyczyną może być nadmierna waga ciała, która stanowi bardzo duże obciążenie dla stóp. Takie mechaniczne przeciążenia doprowadzają do powstania stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego, które ciągnie się od pięty aż po same palce. Jego głównym zadaniem jest utrzymywanie łuku podłużnego stopy, a tym samym zapobieganie powstawaniu płaskostopia podłużnego.

Charakterystyka

Długo utrzymujący się stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego stopy, sprawia ból przy każdym kroku. Często utrzymuje się nawet w nocy oraz nasila się przy próbie ruchu, nawet w pozycji leżącej. Charakterystyczny też jest obrzęk, który uniemożliwia włożenie buta. Później w okolicy guza piętowego dochodzi do gromadzenia się złogów wapiennych. Są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie guza piętowego, powodujące powstawanie wyrośli kostnej zwanej ostrogą piętową. Istnieje szereg czynników, które sprzyjają powstawaniu tej narośli kostnej. Najistotniejszym z nich jest intensywne uprawianie sportów obciążających stopy, takich jak piłka nożna, tenis, siatkówka czy bieganie. Wpływ na rozwój ma również wykonywanie pracy w pozycji stojącej, nieprawidłowo wyleczona kontuzja, która powoduje koślawe ustawienie pięty, nadwaga, podeszły wiek oraz noszenie źle dobranego obuwia.

Objawy

Rozpoznanie ostrogi ogranicza się do badania palpacyjnego, gdzie przy nacisku w okolicy guza piętowego chory odczuwa nasilony ból. Dodatkowo wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, jednak nie zawsze złogi wapienne są na nim widoczne. W momencie narastającego bólu w obrębie guza piętowego należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty, który pomoże w doborze leczenia. Ostroga piętowa jest schorzeniem trudnym do zmniejszenia dolegliwości. Na początku stosowane są wkładki do butów zmniejszające ucisk w obrębie pięty. Niezmiernie ważna w tym okresie jest również rehabilitacja, głównie masaż oraz ultradźwięki, które dają możliwość rozbijania małych złogów kostnych. Jeżeli dojdzie do nasilenia dolegliwości to stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci maści albo jako formę ostrzyknięć punktów bolesnych. W przypadku, gdy nie odnosi się żadnych efektów podczas leczenia zachowawczego, można zastosować leczenie operacyjne, jednakże nie daje ona lepszych efektów niż leczenie zachowawcze.

Profilaktyka

Niezmiernie ważna jest profilaktyka ostrogi piętowej. Należy prawidłowo dobierać obuwie, tak aby miało na tyle miękką podeszwę by amortyzowało wstrząsy. Istotnie jest również utrzymanie właściwej masy ciała oraz unikania przeciążeń stóp.

Back to Top