AlergieCzy kosmetyki do skóry atopowej rzeczywiście przynoszą ulgę?

Czy kosmetyki do skóry atopowej rzeczywiście przynoszą ulgę?

by

Jak działają kosmetyki do skóry atopowej i czy warto po nie sięgnąć? A może ich zakup to wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo w codziennej pielęgnacji wystarczy zwykły krem i balsam? Dowiedz się, czego tak naprawdę potrzebuje Twoja wrażliwa skóra.

Czy kosmetyki do skóry atopowej naprawdę działają?

Masz skórę atopową, a nie wierzysz w skuteczność i sens kupowania kosmetyków przeznaczonych do jej pielęgnacji? Dziś masz szansę pozbyć się wątpliwości.

Niestety, tradycyjne preparaty pielęgnacyjne w przypadku skóry atopowej nie zdają egzaminu: albo działają zbyt słabo, albo zawierają składniki, które mogą wywołać uczulenie i nasilenie objawów AZS. Wszystko dlatego, że atopowe zapalenie skóry to nie zwykła nadwrażliwość, a choroba zapalna, która atakuje zarówno skórę właściwą, jak i naskórek. Wskutek tego na Twojej skórze pojawiają się czerwone, swędzące plamy i nieprzyjemne, szorstkie zgrubienia.

Aby łagodzić objawy AZS i normalnie funkcjonować, zwracaj większą uwagę na pielęgnację skóry. To wiąże się m.in. z wyborem odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych – bezpiecznych i przebadanych dermatologicznie.

Dobry krem do skóry atopowej, czyli jaki?

No właśnie, jak wybrać właściwy krem na atopowe zapalenie skóry? Najpierw zwróć uwagę na jego podstawowe cechy. Taki krem powinien być hipoalergiczny i bezzapachowy oraz pozbawiony parabenów, konserwantów i barwników. Dlatego zanim kupisz jakiś kosmetyk, najpierw dokładnie przeczytaj etykietę i sprawdź jego skład. W tym przypadku sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”. Im mniej składników kremu, tym lepiej (optymalna liczba to od 3 do 5). Preparaty przeznaczone do skóry atopowej nie powinny też zawierać mydeł, które wysuszają i ściągają skórę.

Co więc powinno znajdować się w kosmetykach do cery atopowej? Przede wszystkim emolienty, czyli hipoalergiczne substancje pomagające natłuścić skórę i wytworzyć na jej powierzchni warstwę ochronną. Hamuje ona parowanie wody i zatrzymuje ją w komórkach. W roli emolientów doskonale sprawdzają się oleje roślinne.

Emolienty wygładzają skórę i wchłaniają wilgoć z otoczenia, dzięki czemu skóra jest ciągle nawilżana. Najczęściej występują w kilku postaciach i w zależności od formy pełnią różne funkcje. Jako lotion, czyli kosmetyk o mlecznej konsystencji, zatrzymują wodę w skórze (np. balsam uzupełniający lipidy Eau Thermale Avène XeraCalm A.D). Emolienty w maści nadają skórze gładkość. Najskuteczniejsze są jednak te w postaci kremu. Nawilżają i wygładzają skórę oraz zatrzymują wodę w komórkach (np. krem pielęgnacyjny na bazie owsa A-Derma). Jako dodatkowe zabezpieczenie możesz stosować specjalne olejki oczyszczające i nawilżające, np. oczyszczający olejek uzupełniający lipidy Avene xeracalm A.D.

Skóra małego atopika wymaga nieco innej ochrony niż Twoja. Pamiętaj o tym, gdy kupujesz preparaty pielęgnacyjne. Kosmetyki przeznaczone do atopowej skóry dziecka są znacznie delikatniejsze. Nawilżają też i koją skórę oraz łagodzą swędzenie (np. kosmetyki Emolium: oliwka do ciała z lipidami od 1. roku życia i emulsja do kąpieli od 1. dnia życia).

Kosmetyki to nie wszystko

Nawet szczególna pielęgnacja skóry chorych na AZS nie wyklucza okresowego zaostrzenia objawów. Z tego powodu noś ubrania z przewiewnych i naturalnych tkanin. Zrezygnuj też z drażniących kosmetyków stosowanych bezpośrednio na skórę, takich jak dezodoranty czy perfumy.

Mimo stosowania odpowiednich kosmetyków i unikania drażniących czynników świąd nie ustępuje? Wybierz się do lekarza, który prawdopodobnie zaleci  przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów lub innych, odpowiednio dobranych do Twoich potrzeb środków.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top