RehabilitacjaOrtezy w życiu codziennym

Ortezy w życiu codziennym

by

Urazy, stłuczenia, zwichnięcia są częstymi wypadkami i spotykają ludzi w każdym wieku nie zależnie od płci. Każdy z tych stanów wiąże się z bólem, dyskomfortem i złym samopoczuciem. Ponadto takie urazy źle wpływają na samopoczucie i utrudniają nawet najprostsze czynności. W takim przypadku warto rozważyć zakup ortezy, która może pomóc w życiu codziennym.

Brak szybkiej reakcji i opieki medycznej może się wiązać z poważnym schorzeniami. Dlatego warto zadbać o kontuzjowaną cześć ciała tak, aby rekonwalescencja przebiegała szybko i prawidłowo. Po zapoznaniu się z jej właściwościami opisywanego rozwiązania na pewno przekonają się Państwo o jego skutecznym zastosowaniu.

Wspomniany usztywniacz cieszy się coraz większą popularnością. Sama nazwa jest połączeniem dwóch słów „ortopedyczny” i „proteza”. Główne zadanie jakie spełniają to przede wszystkim stabilizacja stawów, czyli ich unieruchomienie lub ograniczenie ruchów. Ortezy znacząco odciążają mięsnie, więzadła i stawy. Wpływają także na prawidłowe ułożenie stawów, dlatego z powodzeniem są stosowane do korygowania złych postaw np. wady kręgosłupa, stopy, barku. Są także odpowiedzialne za utrzymywanie odpowiedniej temperatury uszkodzonego miejsca, zmniejszają obrzęki pourazowe i chronią przed kolejnymi urazami.

Ortezy w życiu codziennym Obecnie orteza stała się na tyle popularna, że z powodzeniem zastępuje gips. Jednakże o jej zastosowaniu w konkretnym przypadku zawsze powinien zadecydować lekarz specjalista, czyli ortopeda, traumatolog lub neurolog. Najczęstszymi przypadkami jej wykorzystania są wspomniane wcześniej złamania, skręcenia czy wady postawy. Wykorzystuje się ją jako unieruchomienie po przebytych zabiegach chirurgicznych. Zaleca się jej stosowanie także po przebytej kontuzji w celach profilaktycznych oczywiście po konsultacji z lekarzem lub rehabilitantem.

Dzięki specjalnej strukturze składającej się z plastomerowej osnowy, użytkowanie ortezy w życiu codziennym jest wygodniejsze niż w przypadku gipsu, jest to kolejny atut zachęcajacy do zakupu. Jej lekkość jest również atutem, dzięki temu rekonwalescent nie męczy się tak szybko i może swobodnie wykonywać ruchy. W przypadku dokonywanych prześwietleń nie trzeba zdejmować usztywniacza. Utrzymanie higieny leczonego miejsca oraz zmiana opatrunków nie stanowi problemu.
W zależności od problemu zdrowotnego ortezy mogą mieć różne właściwości. Jedne z nich korygują wady ułożenia różnych części ciała. Inne z kolei zmniejszają ucisk mięsni, a tym samym minimalizują towarzyszący im ból. Mogą być stosowane przy stanach zapalnych stawów. Niektóre z nich mają właściwości rozgrzewające i usprawniające krążenie krwi.
Z powodzeniem są używane przy zmianach zwyrodnieniowych stawów nabywanych wraz z wiekiem, genetycznie lub poprzez niewłaściwy tryb życia.

Nabyta orteza z powodzeniem może być wykorzystywana w życiu codziennym do doleczania lub profilaktycznie. Pomaga w dysfunkcjach różnych części ciała, zapewniając stabilizacje podczas wykonywania prostych czynności, prac domowych i aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrane usztywniacze mogą ułatwiać wykonywaną pracę zawodową np. związaną z obsługą narzędzi wibrujących takich jak: wiertarka udarowa czy przecinak. W przypadku schorzeń reumatycznych takich jak wiotkość czy spastyczność jest idealnym środkiem przywracającym kondycje ścięgnom i mięśniom. Odpowiedzialne stosowanie ortez w życiu codziennym pozytywnie wpływa na stan obolałych, kontuzjowanych i nadmiernie przeciążonych partii ciała. Wszystkie wymienione właściwości ortezy zachęcają do jej stosowania w życiu codziennym zamiast tradycyjnego ciężkiego gipsu.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top