RehabilitacjaSkolioza u dzieci

Skolioza u dzieci

by

Skolioza dotyczy wszystkich grup wiekowych, w tym dzieci, a nawet noworodków. Nie jest to choroba nabyta na skutek przyjmowania nieprawidłowej postawy, więc jeżeli młoda osoba garbi się przy biurku, nie spowoduje to powstania skrzywienia, lecz może być jego objawem. Schorzenie to może dotyczyć też nowonarodzonych dzieci, jednak jest to raczej rzadko. U tych dzieci kwalifikowana jest jako idiopatyczna – nie znamy jej przyczyny, leczy się ją gorsetem. Niektórzy uważają, że schorzenie to u niemowlaków powstaje na skutek nieprawidłowego ułożenia miednicy u matki dziecka. Skrzywienie kręgosłupa może występować też u dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat i później.

Skolioza – przyczyny i wykrywanie

Aby wcześnie wykryć chorobę należy uważnie obserwować potomka, a zwłaszcza ułożenie jego miednicy, barków i łopatek. Jeżeli jedno biodro jest wysunięte, należy zgłosić się do specjalisty. Istotne jest również, czy łopatki i barki są ułożone równolegle-wszelkie odchylenia od normy należy bacznie obserwować i konsultować z lekarzem. Niewielkie skrzywienia u dzieci leczy się przez tak zwaną gimnastykę korekcyjną. Ćwiczenia te muszą być wykonywane regularnie, więc aby miały one sens, należy wymagać od dziecka codziennej gimnastyki. Należy też bacznie obserwować, czy dziecko wykonuje wszystko poprawnie. Aby zachęcić młode osoby do pilności, można ją nagradzać, a także, aby zapobiec nudzie, urozmaicać ćwiczenia.

Skolioza u dzieci w wieku szkolnym

Pamiętajmy, że tak częste noszenie tornistra na jednym ramieniu może niwelować efekty osiągnięte podczas mozolnych treningów. Należy więc kontrolować codzienne przyzwyczajenia kilku czy kilkunastolatka. Większe skrzywienia leczy się, także u dzieci za pomocą odpowiedniego gorsetu, który pozwala na wykonywanie wszystkich czynności. Operacja wykonywana jest na osobach, które zbliżają się do momentu, kiedy kościec przestaje rosnąć. Pozwala ona usunąć największe skrzywienia, ale nie wymaga szczególnej rehabilitacji. Największym zagrożeniem dla dzieci jest szybki rozwój schorzenia, dlatego konieczna jest nieustanna obserwacja.

Back to Top