OrtopediaBudowa kręgosłupa

Budowa kręgosłupa

by

Dla niewtajemniczonych osób, którzy nigdy nie interesowali się anatomią i fizjologią człowieka, budowa kręgosłupa może się wydawać dosyć monolityczną strukturą. W żadnym wypadku nie jest to prawda, ponieważ tkanka kostna, mimo swego zewnętrznego wyglądu przypominającego skałę, jest jedną z najbardziej aktywnych metabolicznie tkanek w organizmie człowieka.

Przechodząc jednak do organizacji struktur w kręgosłupie, należy zacząć od tego, że ten narząd u ludzi składa się z 33 lub 34 tak zwanych kręgów, które są zgrupowane w pięć odcinków kręgosłupa. Pomiędzy owymi kręgami znajdują się niezwykle ważne dla prawidłowego działania układu szkieletowego krążki międzykręgowe, popularnie zwane dyskami. Oprócz tego, całą konstrukcję utrzymują na swoim miejscu rozmaite łącznotkankowe więzadła. W budowie kręgosłupa możemy jeszcze wymienić odcinki kręgosłupa, których wyróżniamy pięć: odcinek szyjny, składający się z siedmiu kręgów, odcinek piersiowy – dwanaście kręgów, odcinek lędźwiowy – siedem kręgów, odcinek krzyżowy, który stanowi pięć kręgów zrośniętych w kość krzyżową oraz odcinek ogonowy, który również jest kościozrostem trzech lub czterech kręgów.

Jak już wspomniałem wcześniej w początkowym objaśnieniu budowy kręgosłupa, pomiędzy poszczególnymi kręgami znajdują się krążki międzykręgowe (łącznie 23 sztuki). Są to struktury, które pełnią bardzo ważną funkcję stabilizującą kręgi względem siebie, funkcję amortyzującą pionowe obciążenia, a także umożliwiają poruszanie się kręgów. Dyski są zbudowane z dwóch części, do których należą: sztywny i elastyczny pierścień, a także miękkie, galaretowate jądro miażdżyste. Zakres ruchu pojedynczego stawu (połączenia dwóch sąsiednich kręgów i krążka międzykręgowego) jest niezwykle mały, jednak musimy pamiętać, że wszystkich połączeń jest 23 – to w połączeniu z naturalnymi krzywiznami kręgosłupa zapewnia dość dużą ruchomość.

Back to Top