AlergieCzy powikłania alergii mogą być niebezpieczne?

Czy powikłania alergii mogą być niebezpieczne?

by

Alergia traktowana jest zwykle jak niegroźna, choć uporczywa dolegliwość. Mało kto wie, że objawy alergii mogą być bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne dla alergika. Co dzieje się w organizmie, kiedy bagatelizujesz alergię? Zobacz, jakie mogą być powikłania alergii i w jakim stopniu wpływają na Twoje zdrowie?

Nieleczona alergia może prowadzić do niezwykle groźnych powikłań, z astmą oskrzelową na czele. Nieleczony katar sienny to gwarancja zapaleń zatok i ucha środkowego, co w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do głuchoty. Oto zestawienie najczęstszych powikłań.

Astma

To choroba, w której ciągle rozwijający się stan zapalny prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w oskrzelach. Dzieje się tak na skutek skurczu oskrzeli i gromadzenia się w nich gęstego śluzu. Ataki pojawiają się głównie nad ranem i w nocy. Astma objawia się nawrotami duszności, świszczącym oddechem, kaszlem i uciskiem w klatce piersiowej. Niestety, połowa przypadków tej choroby u dorosłych jest właśnie konsekwencją nieleczonej alergii.

Marsz alergiczny

W tym przypadku reakcje alergiczne z biegiem czasu rozprzestrzeniają się, infekując kolejne narządy i przenosząc się z jednego na inny. W okresie niemowlęcym marsz alergiczny zaczyna się objawami atopowego zapalenia skóry lub uczulenia pokarmowego. Około 3-5 roku życia objawy te ustępują, ale mogą pojawić się problemy z układem oddechowym: katar alergiczny lub astma. Najgorzej jest, kiedy wszystkie wymienione dolegliwości występują jednocześnie.

Powikłania kataru alergicznego

Zdarza się, że przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk śluzówki w nosie czy zalegająca  wydzielina prowadzą do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok. Mechanizm jest prosty: stan zapalny błony śluzowej nosa powoduje, że jest ona bardziej podatna na zakażenia wirusowe i bakteryjne. Błona śluzowa produkuje bardzo duże ilości śluzu, zatykając ujścia zatok przynosowych. Co ważne – zmiany te są nieodwracalne, ponieważ dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej i rzęsek oraz do rozwoju przewlekłego zapalenia.

Nieleczone zapalenie zatok prowadzi do poważnych powikłań oczodołowych i ocznych (np. zapalny obrzęk powiek, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego) oraz powikłań wewnątrzczaszkowych, (np. zapalenie opon mózgowych, zapalenie zatoki jamistej, ropień mózgu).

Powikłania AZS

Atopowe zapalenie skóry prowadzi do powikłań, kiedy zostanie połączone z innymi schorzeniami skóry. Jeśli często moczysz dłonie w wodzie z detergentami, może dojść do zaostrzenia ASZ. Zmiany na skórze mogą zostać zakażone bakteriami lub wirusami, np. opryszczki, czy grzybicą. Choroba czasem dotyka również narządy wzroku, doprowadzając do alergicznego zapalenia spojówek i powiek.

Przebieg atopowego zapalenia skóry jest trudny do przewidzenia. U około połowy chorujących dzieci objawy zanikają do 5. roku życia. U młodzieży można obserwować dalsze ustępowanie objawów, jednak u części osób choroba nawraca również w wieku dorosłym.

Kontaktowe zapalenie skóry

Powikłaniem tej choroby może być zakażenie bakteryjne lub grzybicze zmiany skórne, ponieważ skóra dotknięta alergią jest mniej odporna na działanie mikroorganizmów. Tylko u około 1/3 chorujących na kontaktowe zapalenie skóry objawy zanikają po ustaniu kontaktu z alergenem. Najczęściej choroba przewleka się i trudno ją do końca wyleczyć.

Nieleczona alergia – powikłania dodatkowe

Nieleczona alergia powoduje również znacznie częstsze zapadanie na choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych – przeziębienia, anginy, grypy.

Back to Top