ChorobyHipermobilność – Choroba przeciążeniowa

Hipermobilność – Choroba przeciążeniowa

by

Pojęcie hipermobilności jest ściśle związane z chorobą przeciążeniową kręgosłupa – hipermobilność stawów przyczynia się do powstawania przeciążeniowej choroby kręgosłupa. Polega ono na przekroczeniu przez stawy swojej naturalnej ruchomości, które jest spowodowane wiotkością tkanek budujących struktury otaczające staw: torebkę i więzadła. Stwierdzenie hipermobilności u człowieka jest dosyć problematyczne, ponieważ każda osoba ma trochę inne zdolności ruchowe.

Skąd biorą się bóle kręgosłupa?

Naturalna elastyczność torebki stawowej oraz więzadeł zapobiega w fizjologicznych warunkach zwichnięciom oraz skręceniom, co jest naturalnym przystosowaniem organizmu. Pod wpływem rozmaitych czynników obciążających stawy, do których zalicza się przede wszystkim mechanoczynniki, ale również nieprawidłową dietę ubogą w mikroelementy. O hipermobilności z całą pewnością można mówić, kiedy zaobserwuje się kilka charakterystycznych symptomów, na przykład możliwość znacznej rotacji głowy lub przyciągnięcia głowy do kolan.

Hipermobilność nie jest bezpośrednim stanem zagrożenia zdrowia, jednak niepokojące jest to, że obserwujemy je u stale rosnące j liczby młodych ludzi. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że hipermobilność jest wynikiem naszych czasów, dzisiejszego stylu życia, odżywiania. Schorzenie to działa niekorzystnie na układ ruchu wraz z upływem czasu, kiedy fizjologiczne napięcie oraz siła mięśni maleją, elastyczność aparatu stawowego jednak zostaje. W poważniejszych stanach prowadzi to zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgów, które objawiają się powstawaniem kostnych wyrostków, narośli na powierzchni stawów.

Bóle kręgosłupa wywoływane przez hipermobilność

Jest to niejako naturalna obrona naszego organizmu, ponieważ zadaniem owych tworów jest ograniczenie ruchomości w stawie. Z łatwością więc można zauważyć, że hipermobilność znacznie przyczynia się do powstawania różnego rodzaju patologicznych stanów, z których większość nieuchronnie prowadzi do rozwoju przeciążeniowej choroby kręgosłupa. Abstrahując od uszkodzeń anatomicznych, to hipermobilność jest z całą pewnością źródłem problemów w życiu codziennym, ponieważ utrudnia znacząco wykonywanie złożonych manualnie czynności.

Back to Top