AlergieCzy wapno pomaga na alergię? Poznaj właściwości wapna

Czy wapno pomaga na alergię? Poznaj właściwości wapna

by

Powszechnie panuje przekonanie, że wapno skutecznie zwalcza nieprzyjemne dolegliwości związane z alergią – szczególnie skórną. Pewnie sam stosowałeś ten łatwo dostępny produkt w przypadku wysypki czy nadmiernego swędzenia. Czy to skuteczny środek? Jak wapno działa na organizm? W jakich dawkach powinieneś je stosować?

Czy wapno pomaga na alergię?

Alergia pojawia się wtedy, gdy Twój układ odpornościowy traktuje nieszkodliwą substancję jak intruza. Kiedy chce ją zwalczyć, uwalnia histaminę i pojawia się reakcja alergiczna. W zależności m.in. od substancji uczulającej, dawki alergenu czy organizmu alergika – ta reakcja różnie się objawia. Może pojawić się katar, kichanie czy wysypka. Właśnie na te swędzące krostki często stosuje się wapno (Ca, Calcium) – ma ono pomóc zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości. Ale czy wapno rzeczywiście pomoże na alergię?

Wapno na alergie skórne – nie dla każdego?

Powszechnie uważa się,  z wapno to doskonałe lekarstwo na objawy alergii, szczególnie tej skórnej. Tymczasem okazuje się, że nie ma żadnych wiarygodnych badań, które potwierdzają skuteczność wapna w leczeniu alergicznych zmian skórnych. Dodatkowo, przekonanie co do tego, czy wapno pomaga na alergię, jest zależne od kraju. Na ResearchGate (ogólnoświatowym portalu dla naukowców) doktor Wojciech Feleszko (immunolog) zapytał o to, jak bardzo popularne jest stwierdzenie, że wapno pomaga na alergię, głównie skórną.

Okazało się, że takie zastosowanie Calcium znane jest między innymi w Polsce, Niemczech, Czechach, w Bułgarii, Słowenii, Węgrzech i Turcji, ale nie wszędzie jest polecane przez lekarzy. Natomiast przedstawiciele takich krajów jak Szwecja, Hiszpania, Dania, Francja, Tajlandia oraz Izrael nawet nie słyszeli o tym rozwiązaniu. Co jest zatem prawdą?

Wapno na alergię: jakie są właściwości wapna?

Wapno jest oczywiście bardzo ważnym składnikiem diety – reguluje pracę wielu Twoich narządów. Jest budulcem kości, wpływa na kurczliwość mięśni, przewodzenie nerwów, uwalnianie hormonów czy krzepnięcie krwi. Oprócz tego zapewnia zdrowy sen i dobry nastrój. Objawami niedoboru wapnia są np.:

  • zwiększona łamliwość kości,
  • bóle w stawach,
  • drętwienie kończyn,
  • krwotoki z nosa.

Jednak jeśli chodzi o jego wpływ na alergię, to żadne stowarzyszenie alergiczne nie poleca wapna do zwalczania symptomów uczulenia.

Wapno na alergie: czy i w jakiej dawce jest skuteczne?

Zbadano, że aby wapno mogło w ogóle pomóc, potrzebna jest około 10 razy większa dawka niż ta, którą zawierają popularne preparaty musujące. Te dawki wapna nie są też w stanie zahamować wydzielania histaminy. Skąd więc to przekonanie o skuteczności wapna? Jedna z teorii mówi o braku wystarczającej ilości wapna w organizmie – jego suplementacja ma pomagać złagodzić objawy uczulenia.

Dodatkowo wapno ma zmniejszać obrzęki (uszczelniać komórki śródbłonka naczyń), co w przypadku alergii przekłada się np. na udrażnianie nosa. Nie może być jednak stosowane jako lek przeciwalergiczny, a ewentualnie stanowić dodatek. Jednak musisz liczyć się z tym, że wapno osłabi działanie leku na alergię. Nie możesz też przesadzić – Calcium w nadmiarze szkodzi.

Jakie wapno na alergię?

Na rynku dostępne jest wapno w tabletkach, kapsułkach, syropach i oczywiście tabletkach musujących. Chcąc przyspieszyć proces zdrowienia, weź pod uwagę przede wszystkim preparaty z kwercetyną czy cynkiem. Sięgaj tez po te, w których wapno jest substancją czynną. I uważaj, aby nie przedawkować – dla dziecka dawka dzienna wynosi 700-1300 mg, a dla osoby dorosłej 1000-1500 mg. Jeśli jeszcze nigdy nie stosowałeś wapna na alergię, to spróbuj i przekonaj się na własnej skórze, czy ten preparat rzeczywiście na Ciebie zadziała.

Back to Top