OrtopediaGuzki Heberdena i Bucharda

Guzki Heberdena i Bucharda

by

Guzki Bucharda i Heberdena są zmianami zwyrodnieniowymi obejmującymi stawy palców. Powstają one na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy tworzeniem a degradacją chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości. Są one tworami kostnymi lub chrzęstnymi pojawiającymi się w obrębie stawów palców od II do V. Tego typu zaburzenie może być wywołane przez szereg czynników zarówno biologicznych jak i mechanicznych. Zmiany te występują najczęściej po 55 roku życia i dwukrotnie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Według badań, lokalizują się one głównie w prawej ręce, jednakże ostrzejszy przebieg odnotowuje się po przeciwnej stronie. Najczęściej zmiany dotykają palca wskazującego, rzadziej serdecznego. Nazwa danych zmian jest zależna od lokalizacji guzka. Guzki Heberedena powstają w stawach międzypaliczkowych dalszych, zaś Bucharda w stawach międzypaliczkowych bliższych.

Objawy

Początkowo dochodzi do ograniczenia ruchomości w obrębie danego stawu oraz występowania bólów stawowych. Następnie powstaje stan zapalny w wyniku szorowania powierzchni stawowych o siebie, co powoduje zniekształcenie obrysów stawu oraz możliwość wystąpienia wysięku.

Diagnoza

Diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz spełnienia szeregu wymogów klasyfikacyjnych. Pierwszy mówi o bólu lub sztywności, które muszą być odczuwane przez pacjenta przez większość dni w miesiącu. Dodatkowo musi wystąpić pogrubienie, 2 z 10 wybranych stawów, elementów kostnych oraz koniecznym jest pogrubienie części kostnych 2 stawów międzypaliczkowych dalszych. Ponadto musi pojawiać się obrzęk w obrębie stawów śródręczno- paliczkowych. Następnym kryterium jest zniekształcenie co najmniej dwóch stawów w obrębie dłoni.

Leczenie

Po ujawnieniu się choroby, utrzymuje się ona przy różnym nasileniu objawów przez całe życie. Leczenie opiera się jedynie na zmniejszeniu lub całkowitemu zniesieniu dolegliwości bólowych oraz uczucia sztywności w obrębie stawów palców dłoni. Następnym elementem usprawniania jest zwiększenie zakresu ruchu. Jeżeli leczenie jest prawidłowo prowadzone może doprowadzić do długotrwałych okresów bezobjawowych. Jednak, aby to zapewnić niezmiernie ważne jest, aby leczenie miało charakter kompleksowy. Stosowane są leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W fazie ostrej zaleca się nienadwyrężanie a najlepiej całkowity odpoczynek i układanie rąk w taki sposób, aby mogły odpocząć. Dodatkowo stosuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak lampa sollux, fango, okłady borowinowe czy laser. Po ustąpieniu okresu ostrego należy jak najszybciej wprowadzać ćwiczenia pod osłoną leków przeciwbólowych. Takie działanie jest niezmiernie ważne w celu zachowania funkcji dłoni, która może ulec zachwianiu poprzez powstawanie deformacji w obrębie dłoni.

Należy pamiętać, iż guzki są nie jedynym miejscem zmian zwyrodnieniowych w obrębie organizmu i leczenie rehabilitacyjne powinno obejmować wszystkie te obszary.

Back to Top