RehabilitacjaĆwiczenia – Choroba przeciążeniowa

Ćwiczenia – Choroba przeciążeniowa

by

Choroba przeciążeniowa kręgosłupa najczęściej objawia się dolegliwościami bólowymi w obrębie odcinka szyjnego oraz lędźwiowego. Kiedy ból zaatakuje, niewskazane jest wykonywanie gwałtownych ruchów, należy wówczas skupić się przede wszystkim na zabezpieczeniu odcinka szyjnego kręgosłupa, ponieważ spełnia on wiele istotnych dla zdrowia całego organizmu funkcji.

Choroba przeciążeniowa – ćwiczenia i rehabilitacja

Należy pamiętać, że przy napadach bólowych interwencja lekarska nie zawsze jest niezbędna – w wielu przypadkach można sobie poradzić samemu, a przykre dolegliwości prędzej czy później ustąpią. Główna zasada jest taka, że wspomniane bóle lepiej znoszą pionową pozycję ciała, dlatego niewskazane jest leżenie na wznak, także intensywny ruch. Przy odpowiednim ułożeniu bardzo pomocny jest fakt, że chory sam dostosowuje swoją pozycję do tej, w której odczuwa najmniejszy ból. Warto również skupić się na utrzymaniu stałej temperatury uszkodzonego odcinka kręgosłupa, przy czym bardziej wrażliwy na wychłodzenie jest odcinek szyjny. Można to zrobić poprzez owinięcie szalikiem, czy chustą.

Jak leczyć bóle kręgosłupa wywołane przez chorobę przeciążeniową?

Istotnym aspektem w odczuwaniu bólu pochodzącego z szyi jest sen w odpowiedniej pozycji. Zaleca się pozycję półsiedzącą, gdzie barki oraz głowa podparte będą poduszkami – zapewni to delikatne usztywnienie oraz optymalne warunki do prawidłowego funkcjonowania elementów mimo stanu chorobowego. Jeśli chodzi o strój, to powinno się unikać ubrań wkładanych przez głowę, które można zastąpić tymi na zamki błyskawiczne lub guziki. Przy dolegliwościach związanych z szyjnym odcinkiem kręgosłupa utrudnione może być również spożywanie posiłków oraz picie. Większym problemem wydaje się tu pobieranie płynów, jednak można uniknąć problemów poprzez użycie elastycznego wężyka. Dobrym pomysłem będzie również elastyczny kołnierz ortopedyczny, jednak jego zastosowanie trzeba skonsultować z lekarzem – pozwoli to uniknąć innych uszkodzeń powstałych z winy pacjenta. Trzeba jeszcze koniecznie wspomnieć, że ludziom z ostrym bólem szyjnego odcinka kręgosłupa nie wolno prowadzić samochodu – stwarza to zagrożenie dla ruchu kołowego jak i pieszego.

Back to Top