AlergieKatar alergiczny – jak odróżnić go od zwykłego kataru?

Katar alergiczny – jak odróżnić go od zwykłego kataru?

by

Będąc alergikiem, możesz być tak przyzwyczajony do objawów uczulenia, że tydzień bez kataru jest dla Ciebie świętem. Masz go tak często, że nawet zwykły katar mylisz z alergią. Nie ma w tym nic dziwnego. Dowiedz się, jak je odróżnić. Dopiero z tą wiedzą będziesz mógł dobrać odpowiednią kurację.

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?

Zwykły katar, który jest efektem przeziębienia, różni się od kataru siennego i rozwija się w charakterystyczny sposób. Zobacz, jak je rozróżnić.

Jak rozróżnić zwykły katar od alergicznego?
ZWYKŁY   ALERGICZNY (SIENNY)
Drapanie w gardle i w nosie   Często bezobjawowy, możliwe wrażenie gorączki (mimo jej braku)
Ogólny spadek samopoczucia   Zaczyna się gwałtownie, od kontaktu z alergenem
Z początku wodnisty, potem gęstnieje   Wodnisty, bezbarwny
Po kilku dniach ustępuje   Przewlekły

Męczące apsik

Charakterystyczne dla kataru siennego jest też kichanie, które dochodzi nawet do 20 razy w jednej serii. Po takim wysiłku organizm jest wyczerpany. Chociaż taki lejący się katar trudno zatrzymać, masz jednocześnie uczucie zatkanego nosa. Oczy zaczynają łzawić, swędzieć, pieką i puchną powieki, a znajomi przestają rozpoznawać Cię przez telefon, bo mówisz przez nos. Obrzęk śluzówek, który mu towarzyszy, może doprowadzić do przejściowego upośledzenia funkcji trąbek słuchowych – w tym np. uczucia zatkania uszu i swędzenia.

Ile trwa katar alergiczny?

Błona śluzowa górnych dróg oddechowych u niektórych osób jest bardziej wrażliwa na pewne substancje niż u innych. Organizm próbuje sobie z tym poradzić, wydzielając duże ilości śluzu. Tak właśnie powstaje katar sezonowy, który atakuje głównie wczesną wiosną i czasami w lecie. Katar alergiczny wywołują alergeny. Odetchniesz z ulgą, gdy rośliny przestaną kwitnąć i pylić.

Jeśli Twój organizm źle reaguje na roztocza kurzu lub sierść domowych zwierzaków, możesz cierpieć na  całoroczny katar alergiczny. Nie tylko to, co fruwa jest zagrożeniem. Katar może pojawić się także po zjedzeniu pewnych pokarmów lub po kontakcie z niektórymi materiałami. Stan utrzymuje się aż do momentu, gdy zniknie alergen.

Jak leczyć katar alergiczny?

Ważnym elementem terapii jest unikanie substancji, która wywołuje objawy, jednak np. w przypadku uczulenia na pyłki roślin jest to niemożliwe, ponieważ unoszą się one w powietrzu. Leczenie kataru alergicznego polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych, które hamują mechanizmy powstawania reakcji alergicznej. Możesz sięgnąć po glikokortykosterydy o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, leki przeciwhistaminowe oraz leki obkurczające naczynia krwionośne znajdujące się w śluzówce nosa.

Co na katar alergiczny? Sięgnij po środki, które stworzą fizyczną barierę dla alergenów, uniemożliwiając ich kontakt z błoną śluzową nosa, np. StopAl i Xylorin Alergia. Możesz spróbować również sprayu do nosa Ectoalerg lub kapsułek Alerbon. Najlepsze i najbardziej trwałe efekty przynosi odczulanie. Przeprowadzaj je jednak wyłącznie pod nadzorem alergologa.

Domowe sposoby na katar alergiczny

Pij herbaty ziołowe – głównie pokrzywę, rumianek lub nawłoć. Zioła zmniejszają poziom histaminy w organizmie, która sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Możesz zjeść również 2-3 ząbki czosnku. Wesprze on szybko Twoją odporność. Aby pozbyć się kataru, możesz również posmarować nozdrza wazeliną kosmetyczną, zarówno na zewnątrz, jak i delikatnie od środka. Domowe sposoby pomogą, ale tylko doraźnie. Jeśli chcesz skutecznie zwalczyć katar sienny, skonsultuj się lekarzem, który zleci odpowiednią terapię.

Back to Top